Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν τα κορίτσια του Ιπποκράτη

17/10/2021
77 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Με… αναμενόμενη ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Α2 Κατηγορία (2ος όμιλος) ο Ιπποκράτης Κω, ο οποίος έχασε με 61-46 από τον Αμύντα. Παίζοντας άμυνα ζώνης στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχες προσπάθησαν να δυσκολέψουν όσο μπορούσαν μία καλύτερη ομάδα, η οποία πήρε τη νίκη και ξεκίνησε με το δεξί. Ο Αμύντας ήταν πολύ άστοχος, ωστόσο πήρε πολλά επιθετικά ριμπάουντ και με ηγετική μορφή τη Λία Ντάνου έφυγε νικήτρια από την Κω. Η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου προσπάθησε όσο αυτό κατέστη εφικτό και στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε θετική παρουσία.

Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε ο Ιπποκράτης, ο οποίος αιφνιδίασε τον Αμύντα και προηγήθηκε 5-2 με πόντους των Γκοτζάι και Χρυσάκη. Ο Αμύντας σταδιακά άρχισε να ανακτά τον έλεγχο του αγώνα, παρά το γεγονός ότι ήταν εξαιρετικά άστοχος απέναντι στην άμυνα ζώνης του Ιπποκράτη. Όμως πήρε πολλά επιθετικά ριμπάουντ και έτσι το 5-2 έγινε 5-13 στο 8’. Με δίποντο της Πατσιώτη, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (7-18 στο 9’), που ήταν και το αποτέλεσμα του α’ δεκαλέπτου. Η δεδομένη διαφορά δυναμικότητας έγινε αισθητή και στη συνέχεια με τον Αμύντα να κάνει το σκορ 9-24 (13’) με την Κλείτσα και το παιχνίδι να παίρνει το… δρόμο του. Το +19 ήταν η μεγαλύτερη τιμή στο α’ ημίχρονο για τον Αμύντα (13-32 και 15-34), με τον Ιπποκράτη να μειώνει σε 19-34. Οι Κώες έπαιξαν κλειστή άμυνα ζώνης, δίνοντας το σουτ στον Αμύντα, που ήταν όμως άστοχος, παρά το +15.

Στο β’ ημίχρονο η Ντανου ξεκίνησε ζεστή και με δικά της τρίποντα το σκορ έγινε 21-37 και 23-40. Η Χρυσάκη έδωσε λύσεις (25-41), αλλά τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ του Αμύντα, του έδωσαν το δικαίωμα να κάνει το σκορ 27-44 (στο 24’). Με τρίποντο της Ντάνου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά το +20 (27-47 στο 25’), με την ομάδα του Υμηττού να έχει εύκολο έργο στο κλειστό γυμναστήριο της Κω (29-51 στο 28’). Ο ρυθμός έπεσε και το γ’ δεκάλεπτο έκλεισε στο +22 (29-51), με τον Αμύντα να κάνει ένα καλό ξεκίνημα και στη συνέχεια να χαλαρώνει κάνοντας επιμέρους σκορ 10-17.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πάντα είχαν κριθεί, με τον Ιπποκράτη να παλεύει φιλότιμα πάντως  και να μειώνει σε 35-51 στο 33’.  Ο Αμύντας βρήκε λύσεις (35-55 στο 35’), με την ομάδα του Πέτρου Αργυρίου να προσπαθεί σημαντικά (39-55 στο 36’). Ο Ιπποκράτης ήταν πολύ καλός στο τελευταίο δεκάλεπτο (40-55), με τη Λία Ντάνου να είναι η μοναδική ουσιαστικά απειλή για τις Κώες. Με σερί 0-6, ο Αμύντας ξέφυγε με 40-61 (38’), με την Χρυσάκη να αποτελεί την αιχμή του δόρατος και την καλύτερη παίκτρια του Ιπποκράτη. Οι γηπεδούχες μείωσαν τη διαφορά στους 15 πόντους, με τον Πέτρο Αργυρίου και την Φρόσω Δρακάκη να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες τους. Ο Αμύντας πήρε δίκαια τη νίκη, χωρίς να δείξει κάτι ιδιαίτερο, με τον Ιπποκράτη να κρατάει το τελευταίο δεκάλεπτο (17-10), όταν και μίκρυνε τη διαφορά. Με τον Ιπποκράτη δεν έπαιξαν οι Σβύνου, Σταυριανάκη, Μελλίνη, Μιλίκοβιτς και Αθανασοπούλου.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 7-18, 19-34(ημ.), 29-51, 46-61

Διαιτητές: Γρίβα- Νικολάου

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι 6, Καλάβρια, Πατμίου 2, Καλυμιοναρή 6(1), Χρυσάκη 18, Κιαπόκα 3, Γιαλλούση 2, Ψαρού 4, Κοντού, Κουντουριώτη 5(1), Κιλιμάτου, Ντερβίσι.

Α.Ο. ΑΜΥΝΤΑΣ (Δρακάκη): Καραδήμου, Κλείτσα 9(1), Μαργώνη 14, Πατσιώτη 2, Πολιτοπούλου, Ντάνου Λ. 18(3), Αθανασούλια 3(1), Ντάνου Α. 5, Βαρβιτσιώτη 5, Σιδηροπούλου 5(1), Τσαχιρίδη.