Νίκη θρίλερ του Α.Ο. Πυλίου απέναντι στην ΑΕΡΑ

10/03/2024
322 Εμφανίσεις
0 Σχόλια

Με γκολ του Αλέξα Βουκομάνοβιτς απ’ το 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Α.Ο Πυλίου επικράτησε με 1-0 της Α.Ε.Ρ. Αφάντου στο Δωδεκανησιακό ντέρμπι της Γ’ Εθνικής (3ος Όμιλος) και έφτασε έτσι τους 29 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Στο 94’ η Α.Ε.Ρ.Α έφερε το ματς στα ίσια με τον Λαθούρη ο οποίος όμως ήταν εκτεθειμένος με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Εικόνα

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Α.Ο Πυλίου απείλησε με το μακρινό σουτ του Βουκομάνοβιτς με τον Τσαβαρή να μπολοκάρει και στο 3’ ήρθε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Ο Κότζα μπήκε στην περιοχή κερδίζοντας τις κόντρες, ο Μεντής σούταρε με τον Τσαβαρή να αποκρούει και τον Βουκομάνοβιτς να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά το αρχικό σοκ η Α.Ε.Ρ.Α προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς και έψαξε κυρίως απ’ τα δεξιά να φανεί απειλητική και στο 21’ είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο ματς με την εκτέλεση φάουλ του Κιοσέογλου και τον Καζέλη να διώχνει στην δεξιά του γωνία. Μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες έψαχναν κυρίως με μακρινές μεταβιβάσεις να φανούν απειλητικές χωρίς να τα καταφέρουν και η τελευταία καλή στιγμή καταγράφεται στο 45’ με το φάουλ του Λαθούρη να περνά αρκετά μέτρα μακριά απ’ την εστία του Καζέλη.

Στο δεύτερο μέρος η Α.Ε.Ρ.Α είχε την κυκλοφορία και προσπάθησε να βρει διαδρόμους απειλώντας στο 58’ με το του του Ζέλεφ να περνά άουτ ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Αντωνίου στο 62’. Οι γηπεδούχοι έψαξαν στην κόντρα τον τρόπο να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα και στο 68’ είχαν μια καλή στιγμή όταν μετά από σέντρα του Χατζηνικολάου και πάσα του Κότζα ο Μεντής δοκίμασε το σουτ στην κίνηση με την μπάλα να περνά λίγο έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Τσαβαρή.

Όσο περνούσε ο χρόνος η Α.Ε.Ρ.Α προσπάθησε με μακρινές μεταβιβάσεις να φανεί απειλητική χωρίς να τα καταφέρει ενώ στο 88’ το σουτ του Δρόσου ήταν αδύναμο με τον Τσαβαρή να μαζεύει. Η τελευταία φάση του ματς ήρθε στο 94’ όταν μετά από βολέ του Τσαβαρή ο Καζέλης έχασε την μπάλα, ο Γκέτσι έγινε κάτοχος και έκανε το σουτ μέσα απ’ την περιοχή αλλά ο Λαθούρης που ήρθε σε επαφή με την μπάλα ήταν εκτεθειμένος και το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ με το 1-0 να είναι έτσι το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτησία

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τουλούμης με βοηθούς τους Γαλάνη και Καμπιώτη.

Ο κορυφαίος

Εξαιρετικό ματς ανασταλτικά απ’ τους περισσότερες ποδοσφαιριστές του Α.Ο Πυλίου με τον γερόλυκο Χάρη Μπριλάκη να οργανώνει μαεστρικά την άμυνα του και να βγαίνει πρώτος σε πάρα πολλές μονομαχίες.

Στο ύψος του

Ο Λαθούρης βγήκε αρκετές φορές έξω απ’ την περιοχή, προσπάθησε να δημιουργήσει ρίγματα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και ήταν απ’ τους διακριθέντες της Α.Ε.Ρ.Α.